Bugün 2018 Eurovision Şarkı Yarışması‘na ev sahipliği yapacak olan Lizbon’da sanatçılar ilk provalarına kaldıkları yerden devam ediyor. Birinci yarı finalin ikinci yarısında sahne alacak 9 katılımcı bugün ilk provalarını gerçekleştirecek ve ardından basın merkezinde basın üyeleri ile tanışma konferansları olacak…Makedonya ile başlayacak olan provaların ikinci günü Kıbrıs’ın provasını tamamlamasıyla son bulacak. Her bir sanatçı ilk provalar boyunca 30 dakika sahnede kalma imkanı bulacak. Bu süre zarfında sanatçının performansı birçok kez kesintiye uğrayacak ve yönetmen-koreograf ikilisinden gelecek direktiflere göre sanatçı performansını her seferinde geliştirmeye çalışacak. Böylece her bir sanatçı bu sürede yaklaşık üç kez şarkısını tamamlayabilecek. Ardından kısa bir dinlenme süresinin ardından basın merkezinin yolunu tutacak ve basın üyelerinden gelen soruları cevaplayacak.

Image source: infenetwork
*** Saatler Lizbon yerel saatine göre belirtilmiştir. TS için +2 saat hesaplaması yapmalısınız.

TSİ 12.00’da başlayacak(an) olan ilk gün çalışmaları, Bulgaristan ekibinin TSİ 22.15’teki basın toplantısı ile sona erecek. İlk provalar boyunca basın üyelerinin arenadan takip etmesi yasak, ancak basın merkezinde kurulu olan LED ekranlardan takip edebilecekler. Bu nedenle her hangi bir video paylaşımı yasak ancak eurovision.tv görüntüleri paylaştığı anda haberimiz güncellenecektir. Ayrıca her bir provada yaşananlar özet bir şekilde sizlere aktarılacak. O nedenle ilgili haberimizi belli aralıklarla takip ediniz.

MakedonyaHırvatistanAvusturyaYunanistanFinlandiyaErmenistanİsviçreİrlandaKıbrıs

ESCape News & INFE Germany paylaştı: 30 Nisan 2018 Pazartesi

  • Makedonya: Günün ilk provası Makedonya’dan geldi. Marija ve Bojan’a sahnede 3 backvocal eşlik ediyor. Şov Marija ve Bojan’ın yakınlaşması ile başlıyor. Vokaller oldukça iyiydi yalnızca son nakaratta Marija’nın sesi tam anlaşılmıyor. Şov köprü üzerinde son buluyor.

  • Hırvatistan: Franka sahnede dar ve siyah bir elbise ile yerini aldı. Vokaller kusursuzdu ve ekranda gözükmüyordu gizlilerdi. Verdiği enerji beğeni topladı. Sahnede klas bir duruşu vardı.

  • Avusturya:

Cesar’ın üzerinde durduğu ve ışıklandırılmış bir yükseltide başlıyor şov. Belli zaman sonra Cesar zıplayıp aşağı iniyor ve sahnede dolaşıyor. Vokal olarak tatmin ediciydi.

  • Yunanistan: 

Yunan bayrağına gönderme maiyetinde sahne özellikle mavi ışıkların yoğun kullanımıyla başlıyor. Yiannanın kıyafeti baştan aşağı beyaz. Vokaller gizli olmak üzere sahnede sadece Yianna gözüküyor.