Bugün 2018 Eurovision Şarkı Yarışması‘na ev sahipliği yapacak olan Lizbon’da sanatçılar ilk provalarına kaldıkları yerden devam ediyor. İkinci yarı finalin ilk yarısında sahne alacak 9 katılımcı bugün ilk provalarını gerçekleştirecek ve ardından basın merkezinde basın üyeleri ile tanışma konferansları olacak…Norveç ile başlayacak olan provaların ikinci günü Avustralya’nın provasını tamamlamasıyla son bulacak. Her bir sanatçı ilk provalar boyunca 30 dakika sahnede kalma imkanı bulacak. Bu süre zarfında sanatçının performansı birçok kez kesintiye uğrayacak ve yönetmen-koreograf ikilisinden gelecek direktiflere göre sanatçı performansını her seferinde geliştirmeye çalışacak. Böylece her bir sanatçı bu sürede yaklaşık üç kez şarkısını tamamlayabilecek. Ardından kısa bir dinlenme süresinin ardından basın merkezinin yolunu tutacak ve basın üyelerinden gelen soruları cevaplayacak.

Image source: infenetwork
*** Saatler Lizbon yerel saatine göre belirtilmiştir. TS için +2 saat hesaplaması yapmalısınız.

TSİ 12.00’da başlayacak(an) olan ilk gün çalışmaları, Bulgaristan ekibinin TSİ 22.15’teki basın toplantısı ile sona erecek. İlk provalar boyunca basın üyelerinin arenadan takip etmesi yasak, ancak basın merkezinde kurulu olan LED ekranlardan takip edebilecekler. Bu nedenle her hangi bir video paylaşımı yasak ancak eurovision.tv görüntüleri paylaştığı anda haberimiz güncellenecektir. Ayrıca her bir provada yaşananlar özet bir şekilde sizlere aktarılacak. O nedenle ilgili haberimizi belli aralıklarla takip ediniz.

Credits: eurovision.tv

ESCape News & INFE Germany paylaştı: 1 Mayıs 2018 Salı

  • Danimarka: Şov temel olarak Dansk Melodi Grand Prix’den farksız. Kar ve rüzgar efektleri kullanılmış. Basın merkezinde iyi tepkiler almış. Performans sonuna büyük bir bayrak eklenmiş.

  • Rusya: Yulia klipteki temaya bağlı kalmış. Kendisi bir dağın içerisinde yer alıyor. Vokaller kısmen iyiydi ancak koro kısmı biraz sorunluydu. Elbisesi çok iyi gözükmüyor. Sahnede 3 backvocal ve 2 dansçı var.

  • Moldova: Moldova’nın provası sırasında basın merkezinde gülüşmeler olmuş. DoReDos ve backvocalleri Moldova bayrağının renklerinden oluşan kıyafetler giymişler. Vokaller daha önce yaptıkları promo turları ile kıyaslandığında çok iyi sayılmazdı.