Bugün 2018 Eurovision Şarkı Yarışması‘na ev sahipliği yapacak olan Lizbon’da sanatçılar ilk provalarına kaldıkları yerden devam ediyor. İkinci yarı finalin ikinci yarısında sahne alacak 9 katılımcı bugün ilk provalarını gerçekleştirecek ve ardından basın merkezinde basın üyeleri ile tanışma konferansları olacak…Gürcistan ile başlayacak olan provaların ikinci günü Macaristan’ın provasını tamamlamasıyla son bulacak. Her bir sanatçı ilk provalar boyunca 30 dakika sahnede kalma imkanı bulacak. Bu süre zarfında sanatçının performansı birçok kez kesintiye uğrayacak ve yönetmen-koreograf ikilisinden gelecek direktiflere göre sanatçı performansını her seferinde geliştirmeye çalışacak. Böylece her bir sanatçı bu sürede yaklaşık üç kez şarkısını tamamlayabilecek. Ardından kısa bir dinlenme süresinin ardından basın merkezinin yolunu tutacak ve basın üyelerinden gelen soruları cevaplayacak.

Image source: infenetwork
*** Saatler Lizbon yerel saatine göre belirtilmiştir. TS için +2 saat hesaplaması yapmalısınız.

TSİ 12.00’da başlayacak(an) olan ilk gün çalışmaları, Bulgaristan ekibinin TSİ 22.15’teki basın toplantısı ile sona erecek. İlk provalar boyunca basın üyelerinin arenadan takip etmesi yasak, ancak basın merkezinde kurulu olan LED ekranlardan takip edebilecekler. Bu nedenle her hangi bir video paylaşımı yasak ancak eurovision.tv görüntüleri paylaştığı anda haberimiz güncellenecektir. Ayrıca her bir provada yaşananlar özet bir şekilde sizlere aktarılacak. O nedenle ilgili haberimizi belli aralıklarla takip ediniz.

credits: eurovision.tv

ESCape News & INFE Germany paylaştı: 2 Mayıs 2018 Çarşamba

  • Slovenya: Tıpkı 2016’da Hollanda’nın yaptığı gibi şarkının başında kesilme oluyor. Şarkının ikinci bölümünde Lea ve dansçıları catwalkta yürüyor. Bunun dışında çoğu şey Slovenya Ulusal Finali ile aynı. Şarkı alışılmışın dışında Portekizce “hvala nao nao” olarak son buluyor.

  • Ukrayna: Ukrayna’yı temsil edecek olan MELOVIN sahne şovu için profesyonel bir isimle çalışmayı tercih edenlerden. “Under the Ladder”ın şovuna el atan isim Jamala’ya zaferi getiren “1944”n şovunu hazırlayan Konstantin Tomilchenko. Ukrayna Delegasyonu Ukrayna’dan büyük piyano getirmişler bu şov için. Arka plan kırmızı kıyafeti ise ulusal finaldekine benziyor. Kullandığı dekor başta tabut görevi görüyor sonrasında ise piyanoya dönüşüyor. En sonunda MELOVIN piyano çalarken merdivenler yanmaya başlıyor.