San Marino aylar süren ulusal final maratonunda sona yaklaşıyor. Son olarak 11 yarışmacı ile ulusal final yapma kararı alan San Marino, hala Slovakya’nın başkenti Bratislava’da hazırlıklarına devam ediyor.

3 aşamada gerçekleşecek olan ulusal finalin ilk aşaması 9 Şubat Cuma akşamı Tsi ile 22.00da başlayacaktır. Show canlı yayınlanmayacak olup bant kaydı ile gerçekleşecektir. Bu show da tüm katılımcılar performanslarını sergileyecek olup sanatçılar onlar için hazırlanan şarkıların sadece akustik versiyonunu seslendireceklerdir.

İkinci show ise 16 Şubat Cuma akşamı Tsi ile 22.00da başlayacaktır. Show canlı yayınlanmayacak olup bant kaydı ile gerçekleşecektir. Bu show da tüm katılımcılar bu sefer alternatif şarkılarını seslendireceklerdir. 2.showun bitiminde ise jüriler hangi sanatçının hangi 2 şarkıdan biri ile finalde performans sergileyeceğine karar vereceklerdir. Aynı zamanda bu performansların hepsi 19 Şubat ta albüm olarak yayınlanacaktır.

Final gecesi ise 3 Mart Cumartesi akşamı canlı olarak yayınlanacaktır. 11 sanatçının hepsi onlar için seçilen şarkıların orijinal versiyonlarını seslendireceklerdir.

Oylama ise jüri ve online oylamanın kombini ile gerçekleşecektir. Fakat online oy kullanabilmeniz için PayPal hesabına sahip olmalısınız. Her oy attığınız kişi için kişiler 1 Euro ödemekle yükümlüdür.

Jüriler in tamamını oylarını Eurovision usulü kullanacaktır. Halk oylamasının yüzde kaç etkileyeceği ise oy kullanan kişi sayısına bağlıdır.

Eğer oy kullanan kişi sayısı 50000 altı ise halk oylaması toplam sonucun %10 unu
Oy kullanan kişi sayısı 100000 altı ise halk oyları toplam sonucun %20 sini
100000-200000 arası ise halk oylaması total sonucun %30unu
200000-250000 arası ise %49 onu etkiler.
250000 kişi veya oydan daha fazla oy varsa jüri ve halk oylamasının yarışmanın sonucuna etkisi eşit olur.