Sanna Nielsen Won’t Return #Melodifestivalen2016 Next Year

Sanna Nielsen
 

Sanna Nielsen who participated Melodifestivalen seven times than represented Sweden in Eurovision Song Contest 2014 in Copenhagen. After that she hosted Melodifestivalen 2016 with Robin Paulsson but this year she has no time for Melodifestivalen or Eurovision Song Contest…Next year she will focus on “Allsång på Skansen” (Swedish show held at Skansen) and theatrical show with Robert Gustafsson “Oscarsrevyn”.

Tour Plan (with Anders Glenmark):

28/11 Kristianstad – Konserthuset

29/11 Helsingborgs Konserthus

12/12 Växjö – Växjö Konserthus

16/12 Kalmar – Kalmarsalen

17/12 Halmstad – Halmstads Teater

Sanna Nielsen has represent Sweden in Eurovision Song Contest 2014 in Copenhagen. Her song “Undo” became 2nd.  Before her Eurovision adventure she has tried to represent Sweden 7 times. After that she has hosted Melodifestivalen 2015.

About the author

admin

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi klişe habercilikten kaçan bir sürü Eurovision fanı ve Eurovision’la yeni tanışan, bu yüzden de hangi habere inanacağını şaşıran bir sürü insan var. Ve kaçış yeri olma fikri, şu an sizin bu satırları okumanıza sebep oldu.
Türkiye odaklı ancak iki dilde yayın yapmaya hazırlanan bir siteyiz. Umarız takip ederken zevk alacağınız, en doğru ve kesin haberleri size ilk ulaştıran bir site oluruz.

Takımımız bölümünden ekibimizi tanıyabilir, mail adresimizden istediğiniz zaman kontağa geçebilir, kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Türkiye Eurovision piyasasında yeni bir soluk olmak dileğiyle, hepinizi çok seviyoruz!
ESCape Ekibi

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir