Sanatçılar provalara başlamadan önce hatta Eurovision’un yapılacağı şehre varmadan evvel birileri onların şarkılarını ve şovlarını onların “kılığında” Eurovision sahnesinde söylemeye başlıyor ve buna: “stand-in rehearsal” deniyor.

Belki çoğumuz yarışmanın büyüsüne kapılarak çoğu şeyin farkında olmuyoruz ama Eurovision demek plan demek, tekrar demek yani prova demek. Televizyon karşısında 2-3 saniye süren gülüp geçtiğimiz esprinin bile provası en az 4-5 kez yapılıyor. Hal böyle olunca 3 dakika süren ülkelerin provalarını siz düşünün. Evet herkesin bildiği gibi Eurovision’dan önceki hafta provalar başlıyor ancak olay sadece iki haftadan ibaret değil.

Sanatçılar provalarına başlamadan önce bile ses ve görüntü sistemlerinin kontrol edilmesi gerekli oluyor ki provalar vaktinde tamamlanabilsin.

Geçtiğimiz yıllarda belki karşınıza stand-in provalarından görüntüler karşınıza çıkmıştır. Eğer karşılaşmadıysanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Bu sene aynı örnekleri Ukrayna’dan da izleyeceğiz. Ukrayna Televizyonu bu doğrultuda sahnede olmak isteyen 18-40 yaş arası ses sanatçılarına ve 18-30 yaş arası iyi dansçılara çağrıda bulunmuştu. Yarışmanın seçmeleri için 13 ve 14 Mart tarihlerinde uzman jüriler tarafından tamamlandı. Seçilen isimler şu sıralar X Factor Ukrayna yaratıcısı Yuri Prystayetstkyy, dansçı Roman Dmitrik ve üçüncü isim olarak bu sene Almanya ve Avusturya’nın sahne performansını da hazırlayacak olan Avusturyalı koreograf Marvin Dietmann önderliğinde ilk provalarını gerçekleştirdi. Provalarda katılımcı ülkelerin delegasyonları tarafından EBU’ya bildirilen sahne gösterilerinin benzeri kamera açılarını belirleme konusunda sahne üzerinde de gerçekleştirilecek.

Provalardan gelen sahne görüntülerine göre katılımcı ülkeler için elde edilen ipuçları şu şekilde:

Polonya: Ulusal finalde olduğu gibi Kasia Mos görüntülerinin hakim olduğu bir sahne olacak, Polonyalı sanatçıya sahnede bir kemancı eşlik edecek.

Portekiz: Sağlık problemleri nedeniyle provalarda sahne olamayacak olan Portekiz temsilcisi ulusal finalde olduğu gibi sahnede tek başına olacak ve ses performansına daha çok önem verecek.

Belçika: Bu yılın genç ve favori sanatçılarından biri olan Blanche’a sahnede iki bayan geri vokal eşlik edecek. Blanche benzer sahne şovunu O Ses Belçika programında sergilemişti.

Yunanistan: Yunanistan ekibini sizler için daha önceden derlemiştik ve tahminlerimize yakın bir sonuç çıktı. Demy sahnede iki dansçısı ve üç geri vokaliyle birlikte olacak.

Karadağ: Karadağ temsilcisinin sahnede tek olması bekleniyor ve enerjisi yüksek sahne ve ses performansı bizleri bekliyor.

Moldova: ‘Epic sax guys’ sahnede ulusal finalde olduğu gibi üç geri vokalle birlikte sahnede olacaklar.