Gelin sizlerle #tb akımına uyalım ve geçmişe bir yolculuk yapalım. Son yıllarda aldığımız başarılı sonuçlarla diğer ülkelerin dikkatini çeken Türkiye, bir Aralık akşamı ulusal kanal TRT’nin aldığı flaş bir kararla yarışmada artık yer almayacaktır. Tarih 14 Aralık Cuma, saat 18:51.,

Birçoğumuz koca bir haftayı geride bırakma rahatlığıyla ve güzel bir tatil yapma sevinci içesinde bu haberi alırken, kimimiz dershane sıralarında gireceği sınavlara hazırlık aşamasında aldı bu kötü haberi. Ama hepimizin ortak noktası vardı ki o da yakın zamanda, Malmö’de yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nda bizi teslim edecek şarkıcının açıklanmasını sabırsızlıkla beklemesiydi. Böylesine bir karar asla beklenmiyordu, özellikle büyük bir Eurovision panelinin yapıldığı bir yılda hiç beklenmiyordu. Bu panelde birçok Eurovision ve sanat camiasından önemli isimler yer almış ve yarışma hakkında görüşlerini bildirmişlerdi. Kimisi ulusal final önemine dikkat çekiyordu, kimisi bestecilerin önemine… Herkesin tek ortak noktası ise yarışmaya mutlaka katılınması gerektiği üzerineydi.  Çünkü bu yarışma Türk müzik anlayışının gelişmesine yardımcı olan bir plartformdu.

Ancak TRT ani bir değişiklikle aldığı kararla yarışmaya katılmaktan vazgeçmişti. Aşağıda sizlere tekrardan hatırlatmak istediğimiz basın açıklamasında belirtilen nedenlerden dolayı yarışmada yer almayacağını duyuran TRT’nin kararı ne zaman değişecek bilinmiyor. Yıllardır beklediğimiz geri dönüş yazısını sizlerle bu şekilde paylaşma umuduyla…

KAMUOYU DUYURUSU

Kurumumuz, üyesi bulunduğu EBU’nun (Avrupa Yayın Birliği) Eurovision Şarkı Yarışmasına, 1975 yılında ilk kez katılmış ve bu güne kadar toplam 34 yarışmada yer almıştır.

Ancak; 1976-1977 – 1979 ve 1994 yıllarında ise çeşitli sebeplerle yarışmaya katılmama kararı almıştır. 

Şarkı yarışması dönemi içerisinde ilk defa 1997 yılında Şebnem Paker’in yorumladığı “Dinle” adlı eserle alınan 3.lükle Türk kamuoyunun bu yarışmaya ilgisi artmış ve hep üst dereceler beklenir olmuştur. 

2003 yılında Letonya/Riga’da Sertab Erener’in yorumladığı “Everyway That I Can” isimli eserin 1. Olması, Türk Kamuoyunun tüm dikkatlerini üzerine çekmiştir..

TRT son 10 yıl içerisinde; bir 1.lik( 2003), üç 4.lük (2004, 2007,2009) iki 7.lik (2008, 2012), bir 2.lik (2010)’le tarihi bir başarıya imza atmıştır. 

2000’li yıllarda Türkiye’yi temsil eden yarışmacıların başarısında oylama sisteminin değiştirilmesinin, e izleyici oylamasının (televoting) etkisinin büyük olduğu değerlendirilmektedir. 

Nitekim izleyici oylamasına geçilen 2003-2010 arasında yıllarda sanatçılarımızın elde ettiği başarılar daha yüksektir. 

2011 yılından itibaren izleyici oylarının etkisi %50’ye indirilmiştir. (%50 izleyici, %50 jüri)

Bu kararın alınmasında EBU’nun ayrıcalıklı üyesi 5 ülkenin (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya) son yıllarda elde ettiği başarısız sonuçların etkili olduğu değerlendirilmektedir. 

Nitekim ayrıcalıklı bu 5 ülke (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya) yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarışmaktadır. 

Bu durumun haksızlığını her fırsatta belirttik. 

2013 yılında İsveç/Malmö şehrinde yapılacak 58. Eurovision Şarkı Yarışması için bir ön hazırlık çalışması yapılmış ve bunun için 2 Kasım 2012 tarihinde müzik sektörünün ve medyanın yer aldığı ve geçmişteki yarışmalar katılarak belirli derece almış sanatçı, besteci, aranjör, vb. kişilerden oluşan Eurovision Şarkı Yarışması 2. Özel Danışma Kurulu İstanbul Radyosunda toplamış ve katılımcıların Eurovision Şarkı Yarışmasına hangi yöntemle eser seçerse daha iyi bir sonuç elde edeceği konusunda görüşlerine başvurulmuştur. 

TRT, BU YIL YARIŞMAYA KATILMAYACAK ÇÜNKÜ YARIŞMANIN HAKSIZLIKLARINA KARŞI ÇIKIYOR

Bu yıl İsveç/Malmö’de yapılacak olan 58. Eurovision Şarkı Yarışmasına ekonomik nedenlerle bazı ülkelerin katılamayacağı yönünde de duyumlar alınmıştır. 

TRT’nin EBU (Avrupa Yayın Birliği) üyeliği çerçevesinde iştirak ettiği Eurovision Şarkı Yarışmasına katılım kararı her yayıncı kurumun kendi inisiyatifindedir.

Bu kapsamda Kurumumuz, 2013 yılında İsveç’de düzenlenecek 58. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararı almıştır. 

Bundan sonraki süreç içerisinde, Eurovision Şarkı Yarışması 2. Özel Danışma Kurulu Üyelerinin görüşleri de dikkate alınarak, Kurumumuzun daha sağlıklı ve faydalı değerlendirme yapması ve ileriki yılların stratejisini oluşturması planlanmaktadır. 

TRT Genel Müdürlüğü