#tbNews: TDK’dan İngilizce şarkıya tepki

 

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkiye’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na sözleri İngilizce yazılan bir şarkıyla katılmasına karşı çıktı…

Yarışmaya bu yıl Demir Demirkan’la ortak yaptığı ve sözleri tamamen İngilizce yazılan ‘Everyway That I Can’ şarkısıyla Sertab Erener katılacak. TDK’dan yapılan yazılı açıklamada, Eurovision Şarkı Yarışması’na İngilizce bir şarkıyla katılma kararının, “yanlış, üzücü ve kaygı verici” olduğu belirtildi.

Uluslararası bir yarışmaya İngilizce şarkıyla katılmanın başka pek çok alanda yabancılaşmaya yol açacağı görüşüne yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

Eurovision’a her ülke genellikle ana diliyle yazılmış şarkılarla katılmaktadır. Ülkemizin ve kültürümüzün tanıtımı açısından önemli bir yarışma olan Eurovision’a daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkçe yazılmış sözlerle katılmamız kadar doğal bir şey olamaz.”

Açıklamada, yanlış olduğu belirtilen karardan dönülmesi çağrısında bulunuldu.

*ESCape News okuyucularına gelecekten not: Tdk’dan Kenan Doğulu’ya Sert Tepki

 

Kaynak: 28 Şubat 2003, NTVMSBC

About the author

Ahmet K.

Eurovision ile 2003 yılında tanıştım. O günden bugüne yılın 365 günü benim için büyük bir tutku oldu ve yarışmaya gidebilmek en büyük hayalim haline geldi. Tam 11 yıl sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 Eurovision Şarkı Yarışmalarında bulundum.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir