#TB: #Eurovision’da Mutlu Son

 

Herkese merhabalar yeni bir #tb ya da Türkçe olarak #hggh yazımızla karşınızdayız. Bugün günlerden 3 Mayıs!…

Peki 3 Mayıs’ı özel kılan ne? Sizin için 3 Mayıs’ın anlamı ne bilmiyoruz ancak 3 Mayıs 1997’nin Türkiye Eurovision tarihindeki yeri çok büyük.

1975’ten 1997 yılına kadar devam eden 22 yıllık Eurovision tarihimizdeki en iyi dereceyi İrlanda’nın başkenti Dublin’de yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda Şebnem Paker’in dinle parçasıyla aldık. Hatta bu derece 2003 yılında aldığımız 1.’liğe kadar Eurovision tarihimizin en iyi derecesi olarak yerini aldı.

İlk kez 1975 yılında Stockholm’de Eurovision’a merhaba diyen Türkiye yıllar boyu yarışmadan hayal kırıklığı ile ayrıldı. 90’lı yıllara gelindiğinde ise özel kanalların açılması ve alınan kötü sonuçlarla Eurovision’a olan ilgi iyice azaldı. Tam bu dönemde sürpriz bir şekilde “Dinle” ile gelen 3.’lük ise herkesi mutlu etti.

1996 yılında “Beşinci Mevsim” ile ülkemizi temsil eden Şebnem Paker ertesi yıl artık Eurovision’un matematiğini çözerek yola koyulur ve TRT’nin düzenlediği “1996 Eurovision Türkiye Finali”ne yine bir Levent Çoker bestesi olan “Dinle” ile katılır:

“Dinle” (Türkiye Finali)

Yıllarca geleneksel çalgılara mesafeli duran TRT sonunda etnik bir parça ile yarışmaya katılır. Şebnem Paker ve ekibi sessiz sedasız Dublin’e gider:

“Dinle” (Eurovision Finali)

Ardından Dublin’den 121 puan ile 3. olarak döner. Gecenin kazananı ise “Love Shine a Light” şarkısıyla Katrina and the Waves olur.

Gazete Haberleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

About the author

Ahmet K.

Eurovision ile 2003 yılında tanıştım. O günden bugüne yılın 365 günü benim için büyük bir tutku oldu ve yarışmaya gidebilmek en büyük hayalim haline geldi. Tam 11 yıl sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 Eurovision Şarkı Yarışmalarında bulundum.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir