Bu yazının başlığını gördüğünüzde “Bunlar manyak mı? İtalya’nın Eurovision’a geri döndüğü tarihi nasıl akıllarında tutmuşlar?” diyor olabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim biz Türk Fanlar için “24 Mayıs” ne kadar özel bir tarih ise 2 Aralık İtalyan Fanlar için o kadar özel bir gün…

İtiraf edeyim 2 Aralık’ı OGAE İtalya’dan bir ismin eurovision.tv’nin 2 Aralık 2010 tarihli yazısını #tbt olarak paylaşmasıyla öğrendim. Ardından ise kendime 1-2 satır bir şey yazabilmek için malzeme bulmuş oldum. Gelelim asıl konumuza:

İtalya’nın Eurovision yolculuğu 1956 yılında yalnızca 7 ülke ile başlayan Lugano’daki ilk Eurovision Şarkı Yarışmasında başladı. 1956 yılında her ülkenin 2 şarkı ile katıldığı yarışmada İtalya’yı Franca Raimondi “Aprite le finestre” ve Tonina Torrielli “Amami se vuoi” ile temsil ederek yarışmayı 2. sırada tamamladılar.

İtalya’nın tarihçesine dönecek olursak: İtalya açısından ilk 10 yıl yani 1966 yılına kadar her şey iyi gitti diyebiliriz. Bu süre boyunca yarışmayı hep ilk 10’da tamamladı (Katılımcı ülke sayısı baz alındığında başarı olarak görülmeyebilir ama bugünün diliyle konuşma açısından iyi bir benzetme). Hatta 1964 yılında  Gigliola Cinquetti’nin  “Non ho l’età”sı ile ilk birinciliğini elde etmeyi başardı.

1966 yılında ise deyim yerindeyse ülkeye nazar değdi ve her Eurovision’a katılan çoğu ülke gibi “0 puan” ile tanıştı. 1966 yılında tarihinde ilk ve son kez “0 puan” alarak yarışmayı 17. sırada tamamladı. Sonrasında ise 3-4 yıl daha iflah olamayarak ilk 10’da yer alamadı.

Tabi bu süreçte ülkeyi 1958 yılında temsil eden Domenico Modugno’nun “Nel blu, dipinto di blu”su ya da daha yaygın adıyla “Volare” yarışmayı 3. sırada tamamladı ancak dünya çapında hit oldu! Amerika’da listelerine girmeyi başardı.

Ülkenin inişli çıkışlı sonuçlarıyla beraber İtalya’da yarışmaya olan ilginin azalmasını bahane göstererek RAI 1981 ve 1982 yıllarında yarışmadan çekilme kararı aldı (1980 yılında 87 puan ile 6. sırada tamamlamıştı) ancak 1983 yılında yarışmaya geri döndü. 1983 yılında 41 puan ile 11. sırada tamamladı.

Ardından 1986 yılında yine aynı bahane ile yarışmadan ayrıldı. Bu ayrılık uzun sürmeyerek 1987 yılında yarışmaya geri döndü. Döner dönmez ise 1987 Eurovision Şarkı Yarışması’nı 3. sırada tamamladı. 1986-1993 yılları arası yarışmaya düzenli katılan İtalya bu süreçte 2. ve son zaferini 1990 yılında Toto Cutugno’nun “Insieme: 1992″si ile elde etti. Ancak 1994 ve 1996 yılında yarışmadan yine aynı bahane ile ayrıldı. Sonrasında 1997 yılında Jalissi’nin “Fiumi di parole”si ile Eurovision sahnesinde yer alan İtalya o yıl yarışmayı 4. olarak tamamladı.

1997 yılındaki başarının ardından RAI bir açıklama yapmadan Eurovision Şarkı Yarışmasından çekildi. Üstelik bu kez bu çekilme geçmiş yıllardakinden çok farklı ve uzun oldu. RAI tam 14 yıl boyunca Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmadı.

2 Aralık 2010 tarihinde İtalya EBU’ya Almanya’nın Düsseldorf şeklinde gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmak üzere başvurduğunu duyurdu. Uzun bir ayrılıktan sonra Eurovision’a dönen İtalya Big 5’e dahil edildi. Raphael Gualazzi’nin “Madness of Love”ı ile dönen İtalya yarışmayı 2. sırada tamamladı. İtaya’nın dönüşü Jørgen Franck tarafından şöyle paylaşıldı:

Yıllardır ekibimiz İtalya’yı yarışmaya geri döndürmeyi başarabilmek için ellerinden geleni yaptı. Geçen süre içerisinde İtalya’nın yarışmaya ilgisinin arttığını gördük ve bunu kanala anlatmaya çalıştık. Sonunda başarılı olduk. Kanal olumlu yanıt verdi! Artık İtalya aramızda!

Kim bilir belki Türkiye’nin kaderi İtalya’ya benzer ve elinde sonunda yarışmaya döner…