#TBT: Yarışmaya Politika Bulaştı! Hakkımız Sonunculuk Değildi

 

22 Mart 1975’te İsveç’in başkenti Stockholm 20. Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmıştır…

O yıl hem biz Türkler hem de İsveçliler için çok ama çok özel bir yıl olmuştur diyebiliriz. İsveç 1974 yılında ABBA ile gelen başarısının ardından Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk kez ev sahipliği yaparken ülkemiz ise Eurovision sahnesinde ilk kez boy göstermiştir. 1975 yılından detaylar:

-Türkiye’den bir yıl önce ilk defa yarışan Yunanistan ise Türkiye’yi bahane ederek yarışmaya katılmama kararı almıştır. Nedeni ise malum: Kıbrıs.

-Ülkemizi “Seninle Bir Dakika” isimli şarkısıyla Semiha Yankı temsil ederek yarışmayı 3 puan ile 19. yani sonuncu sırada tamamlayabilmiştir. Sadece Monako’dan 3 puan alabilen ülkemiz, Monako Türkiye’ye oy verdiği sırada puan tahtası bozulmuş ve bu durum sunucu tarafından şaka konusu yapılmıştı.

-Türkiye yarışmaya büyük bir heyecan ile hazırlanmış ulusal finalimize tam 105 şarkı başvurmuştur. Bu şarkılar önce 35’e sonra 15’e son olarak 8’e indirilmiştir.

-Türkiye dışında yarışmaya katılan tüm ülkeler bu yarışmayı renkli televizyonda izlerken, Türkiye siyah-beyaz yayın yapan tek ülke olmuştur.

-Aldığı derece ne olursa olsun “Seninle Bir Dakika” unutulmaz klasikler arasında yerini almayı başarmıştır.

Bu arada küçük bir anımı paylaşmak istiyorum. 2015 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması’nda tanıştığım Hawaiili (Evet bildiğimiz Hawaii) arkadaşım Türk olduğumu öğrenince “Seninle Bir Dakika”yı cep telefonundan açması beni oldukça duygulandırmış ve şaşırtmıştı. Kendisi ise şarkının melodisine hayran kaldığını belirtmişti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

“Seninle Bir Dakika”

“Love is the name of the game”

About the author

Ahmet K.

Eurovision ile 2003 yılında tanıştım. O günden bugüne yılın 365 günü benim için büyük bir tutku oldu ve yarışmaya gidebilmek en büyük hayalim haline geldi. Tam 11 yıl sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 Eurovision Şarkı Yarışmalarında bulundum.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Haber Bülteni/Newsletter

Choose Your Language

Advertisements
Spotify: Eurovision 2019

INFE Germany

Eurovision 2019 Final18/05/2019
24 gün kaldı.
Bumerang - Yazarkafe