Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılacak olan yarışma için temsilcisini açıklayan ilk ülke Kıbrıs, temsilci olarak Hovig ismini ilan etmişti. Yapılan açıklamaya göre temsilcisini iç seçimle belirleyen Kıbrıs Televizyonu RIK, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Thomas G:son imzalı bir şarkı ile Kiev’e geliyor.

Bugünlerde ise Kıbrıs medyası ulusal kanalın Eurovision Şarkı Yarışması için ayırdığı ödeneği detaylı olarak inceliyor. Yapılan haberlere göre kanal yarışma için 100.000 €’luk bir harcama yapacak. Bu toplam tutardan 10.000 €’luk pay ülkelerinin şarkılarını hazırlayacak olan İsveçli besteci Thomas G:son’a ödenecek. Kıbrıs bu sene EBU’ya katılım ücreti olarak 40.000 €’luk bir ücret yatıracak. Geriye kalan  50,000 € tutarındaki para ise Kıbrıs takımının Kiev’de yapacağı ulaşım, konaklama, etkinlik vb. gibi ihtiyaçlarda harcanacak.

Basın konferansında medyanın karşısında boy gösteren ikili kendilerini daha iyi tanıtma fırsatı buldular. Hovig kendisini temsilci olarak seçen ulusal kanala teşekkür ederken, finale kalabilmek için kendisinin en iyisini yapacağının sözünü verdi. Öte yandan besteci Thomas G:son ise:”Kıbrıs için bir şarkı daha yazacağım için onur ve minnet duyuyorum. Geçen sefer Minus One ile Stockholm’de güzel zamanlarımız olmuştu. Bu sene için de aynı hislere sahibim.” şeklinde konuştu.

Thomas G:son’un Eurovision ve ulusal finaller için hazırlamış olduğu şarkıların listesine ulaşmak için tıklayınız.