Turkey Returns Eurovision in 2016!

 

According to news from  Mahmut Lıcalı (Cumhuriyet) Turkey returns Eurovision in 2016. Şenol Göka (director general of the Turkish broadcaster) talk to him…

Şenol Göka (director general of the Turkish broadcaster) said:

“There wasn’t just problems about voting system, there was problems about moral system.In a last days some subjects became popular in Eurovision. There is also a similar criticism of countries such as Romania, such as Italy. Bulgaria also discussed the withdrawal. They will fulfill our demands and we will participate.”

Turkey first time joined at the Eurovision Song Contest in 1975 with Semiha Yankı’s “Seninle bir dakika”.Turkey won the contest in 2003 with Sertab Erener’s “Every way that I can”

About the author

admin

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi klişe habercilikten kaçan bir sürü Eurovision fanı ve Eurovision’la yeni tanışan, bu yüzden de hangi habere inanacağını şaşıran bir sürü insan var. Ve kaçış yeri olma fikri, şu an sizin bu satırları okumanıza sebep oldu.
Türkiye odaklı ancak iki dilde yayın yapmaya hazırlanan bir siteyiz. Umarız takip ederken zevk alacağınız, en doğru ve kesin haberleri size ilk ulaştıran bir site oluruz.

Takımımız bölümünden ekibimizi tanıyabilir, mail adresimizden istediğiniz zaman kontağa geçebilir, kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Türkiye Eurovision piyasasında yeni bir soluk olmak dileğiyle, hepinizi çok seviyoruz!
ESCape Ekibi

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir