Türkvizyon Tehdit Altında!

 

Türkiye’nin sınır ihlali yapan bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Türkiye – Rusya hattında gerilen hatlar, Türkvizyon’u etkilemeye başladı.

Yakın zamanlara baktığımızda 2008’de Gürcistan’ı, 2014’te Ukrayna ve Kırım’ı işgal etmesinden sonra Suriye’ye el atan Rusya, kültür bakanlığına Rusya’ya bağlı Türk Cumhuriyetleri’nin TÜRKSOY ile ilişkilerini kesmesini istedi.

Bu karardan sonra yarışmadan çekilen Altay Cumhuriyeti’ni, Tataristan, Başkurtistan, Hakasya, Kabardino Balkarya- Karaçay Çerkesya, Kırım, Nogaylar, Kumuklar ve Yakutya’nın takip etmesinden endişe ediliyor.

Karar ardından açıklama yapan Tataristan yayıncı kuruluşu Maidan Tv: ” Büyük bir hayal kırıklığı olur.Siyaset, kültür ve sanatla ilgili olmamalı” dedi.

Altay’ın çekilmesinin ardında katılımcı sayısı 32’ye düşen Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda gözler TMB TV ve TÜRKSOY’a çevrilmiş durumda.

Yeni haberler geldikçe size iletmeye devam edeceğiz.

About the author

Enes

Eurovision ile ilk tanışmam 2007 yılında şans eseri olmuştu. Kanallar arasında dolaşırken denk gelmiştim ve tek bildiğim Kenan Doğulu’nun bizi temsil ettiğiydi. 2008 yılı da dahil olmak üzere izlememiş, ilgilenmemiştim. İlgimi çekmeye 2009 yılında başladım diyebilirim o gün bugündür takip ediyorum. Lizbon 2018'de yer almak kesinlikle bir hayalimin gerçekleşmesiydi, önümüzdeki yıllarda devam edeceğine inanıyorum.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir