31 Ocak’ta Kiev’de gerçekleştirilecek kura çekimi ve anahtar teslim töreninde logonun açıklanması bekleniyor. Herkesin merak ettiği şey kura sonuçların dışında tema ve bu yılın konsepti olsa gerek. Ukrayna Kültür Bakanı Ievhen Nyschuk ülkelerinde özel bir kanala verdiği röportajda 2017 Eurovision Şarkı Yarışması konseptinin büyük olasılıkla ülkelerinin geleneksel boncuklu kolye geleneğine dayandığını itiraf etmişti…

Verdiği demeçlerde kendisinin bu konularda çok konuşmasının yetkisinin olmadığını, konuşma yetkisinin kanal içinde yetkili kişilerde olduğunun altını çizen kültür bakanı, bazı ipuçları vermekten kaçınmadı. Özellikle geçmişte yaşanan yarışmayı düzenleme hakkının Ukrayna’nın ellerinden alınacağı haberleri üzerine konuşan Nyschuk, bunun başından beri hatalı bir haber olduğunu ve hükümetin hali hazırda yarışmayı düzenlemek için gerekli tazminatı aylar öncesinde yatırdığını söyledi.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen toplantılarda görseller üzerine değerlendirme grubunda yer alan bakan, genel olarak konsept içerisinde Ukrayna kültürüne has tohumların da bulunması görüşünü savunmuş. Başvurular arasında olan bir fikir ise her boncuğun Ukrayna’nın farklı bölgeleriyle ilişkilendirilebileceği Ukrayna boncuklu kolye geleneği üzerine dayalı bir konseptmiş ve bu fikir kültür bakanının çok hoşuna gitmiş.

Ayrıca temanın ana fikri şu olacaktır;  yarışmaya katılacak olan her ülkenin bir sembolü olan boncuk bize ulaşacak ve birlik dalıyla, birbirlerine karşılıklı saygı, hoşgörü ve anlayışla birlikte dizilecektir.

Ievhen Nyschuk yaratılan görselin modern, otantik ve ilginç tasvir edildiğini söyledi ve şunları ekledi: “Bence bu fikir favori. Bu benden size küçük bir spoiler”.

31 Ocak’ta Kiev’de gerçekleştirilecek kura çekimi ve anahtar teslim töreninde logonun açıklanması bekleniyor.