2016 yılından bu yana Ukrayna, Eurovision şarkısını ve temsilcisini Vidbir ulusal finali ile belirliyordu.

2016 yılından bu yana Ukrayna Devlet Televizyonu NTU ve STB kanalının ortak olarak düzenlediği #Vidbir adlı ulusal final, 2019 Eurovision Şarkı Yarışması için yine Ukrayna’nın şarkısının ve temsilcisinin belirlenmesinde uygulanacak ulusal final sistemi olacak. 18 katılımcıdan oluşacak ulusal finalde ise jüri koltuğunda  2016 Eurovision Şarkı Yarışması galibi Jamala, 2007 Ukrayna temsilcisi Andriy Danylko ve Eugene Filatov (şarkıcı ve yönetmen, Onuka grubunun kurucusu) oturuyor olacak. Jüri üyeleri her performansın ardından sanatçılara yorumlarınla tavsiyelerde bulunacaklar.

Oylama sistemi ise geçen seneden farklı olmayacak: Her iki yarı finalden finale çıkacak olan üç isim jüri ve halk oylamasının %50-%50 etkisiyle belirlenecek. Oylamanın ardında eşitlik olması durumunda eşit oylara sahip isimler arasında halk oyunda daha çok puan elde eden isim finalde sahne almaya hak kazanacak. Aynı sistem final gecesinde de uygulanacak ve toplamda en çok puana ulaşan isim Tel Aviv yolcusu olacak.

Vidbir 2019 kazananı Mayıs ayında birinci yarı finalin ikinci yarısında sahne alacak.

Bu sene de ilk olarak KAZKA grubunu açıklayan Ukrayna Devlet Televizyonu NTU, ulusal final katılımcılarının tamamını açıklamıştı. Ulusal finale sayılı günler kala temsilcilerin yarışacakları şarkıların tamamı açıklandı. Şarkıları aşağıdaki tablodan tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Artist Song (English Translation) Songwriter(s)
Anna Maria My Road Anna Opanasiuk, Maria Opanasiuk, Ivan Rozin
Bahroma Nazavzhdy-Navsegda” (Forever and ever) Roman Bakhariev, Oleksiy Kryvosheyev
Braii Maybe Oleksiy Kryvosheyev, Oksana Bryzhalova
Brunettes Shoot Blondes Houston Andriy Kovaliov
Freedom Jazz Cupidon Oleksandra Zhurba
Ivan Navi All for the Love Ivan Siarkevych, Yana Kovaliova, Andriy Lemishka
Kazka Apart Ruslan Akhrymenko, Yevhen Matyushenko
Khayat Ever Andriy Khayat
Kira Mazur Dykhaty” (Breathe) Olena Mazur
Laud 2 dni” (Two days) Ivan Klemenko, Stanislav Chornyi
Letay Myla moya” (My dear) Illia Reznikov, Ivan Rozin
Maruv Siren Song Anna Korsun
The Hypnotunez Hey The Hypnotunez
TseSho Hate TseSho
Vera Kekelia Wow! Roman Duda, Vira Kekelia
Yuko Galyna guliala” (Halyna walked) Stanislav Koroliov, Yulia Yurina

Ulusal finalin ilk adımı 9 Şubat Cumartesi günü birinci yarı finalle alacak ve ikinci gecesi ise 16 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

NOT: Geçtiğimiz iki sene ulusal finalde sahne alan Tayanna, her iki sene de jüriden tam puanı alan isim olmuş olsa da halkta istediği desteği göremediği için Eurovision’u gitme fırsatını kaçırmıştı. Sanatçı bu sene de adaylığını duyurmuş ancak bir süre sonra yarışmadan çekileceğini ve artık bazı şeyler için zorlamaması gerektiğinin kararını almıştı. Tayanna bugün diğer sanatçılar gibi ulusal final için hazırlamış olduğu şarkıyı paylaştı.