1 senelik aradan sonra Eurovision’a geri dönen Ukrayna, temsilcisini belirlemek için güçlü bir ulusal final yapmaya karar verdiğini açıklamıştı. Hatta NTU, özel kanallardan da destek aldığını ve oylama sırasında SMS’lerin dahi ücretsiz olabileceğini belirtmişti.

Ekim ortasından itibaren başlayan elemeler sonucunda geçtiğimiz günlerde 18 katılımcının isimleri açıklandı.

Geçtiğimiz gün çekilen kura sonucunda 18 katılımcı 2 gruba ayrıldı ve bu 2 grup 1 hafta aralıklarla yarı-finallerde finale çıkmak için yarışacak.

1.Yarı Final Sanatçıları

01 Jamala

Jamala’nın  2011 yılında Smile adlı şarkısı ile ulusal finale katılmış ve şaibeli oylama sonucunda 3.olmuştur. Bu sene bizim aylar öncesinde yaptığımız açıklamaya göre (https://www.escapenews.org/jamalawantstojoin-eurovision-2016/) Jamala’nın bu sene ulusal finale katılacağını açıklamıştık. Şarkısını henüz yayınlamamasına karşın şarkısının isminin “1944” olduğunu açıklamıştı. Şarkının bir önceki ulusal final şarkısına nazaran biraz daha slow ağırlıklı olacağı söylenebilir.

02 The Hardkiss

The Hardkiss grubu, Ukrayna’nın en ünlü gruplarından biri desek yanlış olmaz. İlk defa ulusal finale katılacak olan grubun henüz şarkısı ile ilgili net bilgi yok. Fakat tarzlarının dışlarına çıkmayacakları bir gerçek ve her zamanki gibi yine İngilizce bir parça seslendirecekler. Avrupa’da da belirli bir ün yapmış grubun en bilinen şarkısı ise “Stones” dur.

03 Brunettes Shoot Blondes

Bu grubun da daha önce hiç ulusal final tecrübesi olmamasına karşın, yaptıkları müzikleri ve klipleri ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Alternatif müzik tarzını Ukrayna’da iyi bir şekilde temsil eden grup, ulusal finalde de şarkısını İngilizce olarak seslendirecek fakat şarkısı hakkında başka bir bilgi henüz yok.

04 Svetlana Tarabarova

Svetlana ise şarkısını Ukraynaca dilinde seslendirecek.

 

05 Vlad Kurasov

Vlad Kurasov ise ülkesinde adını geçen sene X Factor yarışmasında duyurmuştur ve iyi bir derece ile yarışmadan ayrılmıştır. Bu sene ise ilk kez ulusal finale katılacak Vlad’ın şarkısı ise “I’m Insane”. Şarkısını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

06 Aida Nikolaichuk

Aida’da ülkesinde ünlü sanatçılardan birisidir. Fakat bu sene de Aida ilk ulusal final tecrübesini yaşayacak isimlerden birisi. Geçtiğimiz günlerde şarkısının isminin “Inner Power” olacağını açıklamış ve ardından 35 saniyelik bir snippet yayınlamıştır.

07 Lavika

Lavika grubu daha yeni bir grup olmasıyla beraber ilk kez ulusal final deneyimini yaşayacak isimlerden. Şarkısını Ukraynaca seslendirecek olan grubun şarkısının 1 ay önce yayınladıkları şarkı ile yarışacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Şarkıyı aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

08 Anastasia Prihodko 

Eurovision 2009’da Rusya’yı Mamo adlı şarkısı ile temsil eden Anastasia, ardından 2011 yılında Ukrayna’nın ulusal finalinde “Action” isimli şarkısıyla yarışmış ve ne yazık ki başarılı bir sonuç alamamıştır. Aylar önce yaptığımız haberde Anastasia’nın bu sene Ukrayna adına tekrar katılacağını söylemiştik ve geçtiğimiz günlerde de Anastasia şarkısının “I Am Free Now” olacağını açıkladı ve ardından şarkısını yayınladı.

09 Tonya Matviyenko

Tonya Matvienko hakkında ulusal final şarkısı ile ilgili net bilgilere ulaşamasakta şarkısının Ukraynaca dilinde olacağını tahmin ediyoruz.

İkinci yarı-final şarkılarını ise bir sonraki yazımızda kaleme alacağız.

Bizi takipte kalın 🙂