2016 yılından bu yana Ukrayna, Eurovision şarkısını ve temsilcisini Vidbir ulusal finali ile belirliyordu. Bu sene de aynı ulusal final yöntemini uygulayacak olan Ukrayna, temsilcisini belirleme yolunda ikinci adımını bu geceki ikinci yarı finalle atacak.

2016 yılından bu yana Ukrayna Devlet Televizyonu NTU ve STB kanalının ortak olarak düzenlediği #Vidbir adlı ulusal final, 2019 Eurovision Şarkı Yarışması için yine Ukrayna’nın şarkısının ve temsilcisinin belirlenmesinde uygulanacak ulusal final sistemi olacak. 16 katılımcıdan oluşacak ulusal finalde ise jüri koltuğunda 2016 Eurovision Şarkı Yarışması galibi Jamala, 2007 Ukrayna temsilcisi Andriy Danylko ve Eugene Filatov (şarkıcı ve yönetmen, Onuka grubunun kurucusu) oturuyor olacak. Jüri üyeleri her performansın ardından sanatçılara yorumlarınla tavsiyelerde bulunacaklar.

Oylama sistemi ise geçen seneden farklı olmayacak: Her iki yarı finalden finale çıkacak olan üç isim jüri ve halk oylamasının %50-%50 etkisiyle belirlenecek. Oylamanın ardında eşitlik olması durumunda eşit oylara sahip isimler arasında halk oyunda daha çok puan elde eden isim finalde sahne almaya hak kazanacak. Aynı sistem final gecesinde de uygulanacak ve toplamda en çok puana ulaşan isim Tel Aviv yolcusu olacak.

Yarışmacıların yarı sına bu gece sahne alacak konuk sanatçı ise bu sene Çek Cumhuriyeti’ni temsil etmeye hak kazanan Lake Malawi olacak. Ulusal final TSİ 20.00’de başlayacak gösteride 8 sanatçı sanhe alacak ve finale yükselecek üç kişiden biri olmak için performanslarını sunacaklar. Bu gece sahnede boy gösterecek sanatçılar şu şekilde:

1. Ivan NAVI
2. ANNA MARIA
3. KAZKA
4. Kira Mazur
5. LAUD
6. Khayat
7. Braii
8. Freedom Jazz

*** Ulusal finalde yarışacak tüm şarkılara buradan ulaşabilirsiniz. Yarışma vakti geldiğinde aşağıdaki yayın aktifleşecektir.

Birinci yarı finalin toplu sonucuna buradan ulaşabilirsiniz.