25 Kasım’da Belarus’un başkenti Minsk‘de  en büyük kapalı alanı olan Minsk-Arena’da gerçekleşecek olan 16. Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması‘nın sahne inşası tamamlandı. Katılım rekoru kırılan yarışma için ülkeler şarkıcı ve şarkı açıklama sürecini geçtiğimiz günlerde tamamladı. 

2013 yılından beri yarışta olmayan Azerbaycan yayıncısı İçtimai(ITV) Televizyonu yarışmaya geri dönü. Avrupa Yayın Tarihinde ilk defa bağımsız olmayan bir yönetim yarışmaya katılıyor. Birleşik Krallığın dört parçasından biri olan Galler ilk defa yarışmada boy gösterecek. Kazakistan yayıncısı Khabar sonunda yarışmada olacak. Bu katılımın Eurovision Şarkı Yarışması’nda da pekiştirilmesi bekleniyor.

Fransa 14 yıl aradan sonra sahnede olacak. Son yıllarda delegasyon olarak epey bir yol kat eden Fransa Televizyonu bu yıl yarışmada olacak. İsrail geçen yıl Avrupa Yayın Birliği’nden kısa süreli de olsa ayrıldığından yarışmada olamamıştı. Avrupa Yayın Birliği’ne tekrar üye olan İsrail’in yeni televizyonu KAN bu yıl yarışmada olacak.

Ukrayna ekonomik sorunlardan dolayı yarışmadan çekilmesi konuşulurken şarkısını açıklayan ilk ülkelerden biri oldu.  Kıbrıs televizyonu RIK bu yıl sebep belirtemeden yarışmadan çekildi.

Ülke Şarkıcı Şarkı
 Arnavutluk Efi Gjika “Barbie”
 Avustralya Jael Wena “Champion”
Azerbaycan Fidan Hüseynova “I Wanna Be Like You”
 Beyaz Rusya Daniel Yastremski “Time”
 Ermenistan L.E.V.O.N “L.E.V.O.N”
 Fransa Angélina “Jamais sans toi”
 Galler Manw “Berta”
 Gürcistan Tamar Edillaşvilli “Your Voice”
 Hollanda Max & Anne “Samen”
 İrlanda Taylor Hynes “IOU”
 İsrail Noam Dadon “Children like these”
 İtalya Melissa & Marco “What Is Love”
 Kazakistan Daneliya Tuleşova “Ózińe sen”
Makedonya Marija Spasovska “Doma”
 Malta Ela Mangion “Marchin’ On”
 Polonya Roksana Węgiel “Anyone I Want To Be”
 Portekiz Rita Laranjeira “Gosto de tudo (já não gosto de nada)”
 Rusya Anna Filipçuk “Unbreakable”
 Sırbistan Bojana Radovanović “Svet”
 Ukrayna Darina Krasnovetska “Say Love”

Sahne De Yarışmaya Hazır!

2010 Çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’nda olduğu gibi, yarışma bu sene de Belarus’taki Minsk Arena da gerçekleştirilecek. Avrupa’nın dört bir yanından 20 katılımcı, ilk olarak şarkılarını prova edecek ve büyük final ile yarışmanın galası yapılacak. Galina Gomonova tarafından tasarlanan bu muhteşem sahne çocuk sanatçılarımız için büyük bir tecrübe olacağı şüphesiz. Büyük sahnenin sağ ve sol tarafında  7 x 8 metrelik video ekranları olacak; ayrıca 7 x 20 metrelik büyük bir video ekranı sahne arkasında oalcaktır. Sahnenin tabanında bile video ekranları olacak ve görsel olarak kamera açılarına renk katacak. Sahnede ve mekanın tavanından asılı 800 hareketli ışıklar olacak. Hareketli metal kirişler üzerinde asılı özel ışıklar da olacaktır. Gösteri, 4 adet kamera (bu kameralar mekanın çeşitli yerlerinden seyircilerin üzerinden uçabiliyor), steadicam’lar (sahneye çıkacak ve katılımcılara yaklaştıkça yaklaşacak) 16 kamera ile çekilecek. Ve uzaktan kumandalı bir dolly (bu sahne otomatik olarak sahnenin önündeki raylar üzerinde sürmektedir) çekimlere eşlik edecek. Şovu daha gösterişli hale getirmek için, bir sis makinesi, müzik ve rüzgar makineleri kullanılacak. Her katılımcı, sahneye en fazla 4 öğe getirebilir, bunlara sahne objesi deniyor. Örneğin: 2017 kazananı Polina Bugosevich, Wings’in performansı için sahneye bazı mobilya parçaları getirmişti.