Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Ukrayna’da 2.yarı-final heyecanı yaşandı. 7.sırada sahneye çıkan JESC 2008 temsilcisi ve 2014’te ulusal finalde 2.olan Viktoria Petryk, Overload adlı şarkısını tek başına seslendirdi. Performansını tamamlanmasının ardından Viktoria’nın mutluluğu yüzünden okunuyordu. Fakat jürilerin yorumlarının başlaması ile beraber stüdyoda tansiyon yükseldi.

Hiçbir yarışmacıda ilk sözü almak istemeyen Verka Serduchka, Viktoria’nın şarkısının bitiminin ardından ilk sözü almak istedi. Konuşmasının başlaması ile Viktoria’ya “Sen ne zaman kendin olacaksın? Hep başkalarının arkasından işlerini yürütüyorsun. Ne zaman kendi şarkıların olacak?” diye çıkıştı. Ardından Andrei (Verka Serduckha) tekrar Viktoria’ya “Siz Avrupa’yı nasıl etkileyeceksiniz?” sorusunu yöneltti.

Viktoria Petryk ise buna yanıt olarak; “Bizi Avrupa iyi tanıyor. Kardeşim Avrupa’yı etkileyecek bir galibiyet aldı ve bende bunu yapabilirim.” yanıtını verdi.

Verka ise ardından dalga geçerek “Kardeşin ve sen ne yaptınız ki Avrupa sizi tanıyor?” dedi. Viktoria ise ardından kardeşim de bende JESC’de yarıştık ve kardeşim bu yarışmayı kazandı.” dedi.

Verka bu sefer daha yüksek bir ton ile “Ben anlamıyorum JESC nedir, niye var, kimler izliyor akıl işi değil doğrusu. Doğruyu söylemek gerekirse çocuk dediğin okula gitmeli ve çalışmalı sadece.”dedi. Viktoria’nın fanlarından gelen büyük alkışlar üzerine “Kimse yanlış anlamasın bu sadece benim düşüncem. Viktoria ayrıca çok güzel sesin var ama şarkın etkileyici değil. Bu şarkı ile Avrupayı etkileyebileceğini mi düşündün? Komik doğrusu. Bu şarkı öyle bir şarkı ki Japonya’da gidiyorsun sushi yapıyorsun ve aaaa sushi yaptım diyorsun. Bunun neresi şaşırtıcı.” Aynı zamanda “Şarkıyı alabilmek için boş yere para harcıyorsunuz ve bestecileri zengin ediyorsunuz.”dedi.

Viktoria ise biraz üzülmüş olmasına rağmen “Biz bu beste için para ödemedik. Bu besteyi Ylva ve Linda kardeşler bizzat bana Eurovision’da yarışabilmem için hediye etti.” dedi.

Verka hala susmadan eleştiri yağmuruna devam ediyordu. “Sen daha sadece 18 yaşındasın ve birçok müsabakalara katılıyorsun. Senin amacın nedir?”

Viktoria buna yanıt olarak “Benim tek amacım Ukrayna’nın yetenekli sanatçılarla dolu olduğunu Avrupa’ya göstermek.” dedi.

Ardından sunucu Verka’nın sözünü keserek sözü Konstantin Meladze’ye verdi.

Konstantin ise “Eminim ki siz giderseniz Avrupa’dan fazlasıyla ülkemize oy gidecektir. Ama şuna anlam veremiyorum. Bir şarkı yapıyorsun ve birçok çalışma yapıyorsun. Mesela pazara gidiyorum tüm parama lahana et ve benzeri şeyler alıyorum. Fakat yemek yaptığımda o yemek çok kötü oluyor. Sende bu şarkınla bunu yaptın. Şarkın çok kötü.”dedi.

Ruslana ise “Sesin gerçekten çok güzel Viktoria. Hatta seni gözüm kapalı dinlerken Leona Lewis, bi daha gözümü kapatıyorum Helena Paparizou, yine kapatıyorum Euphoria dinlemiş gibi oluyorum. Ama gözümü açtığımda Viktoria çıkıyor. Lütfen şarkı söylerken kendin ol. Emin ol bu senin için çok büyük bir kazanç olacaktır.”

Sunucu ardından Viktoria’ya birşeyler söylemek istediğini sordu ve Viktoria’da “Bana söz bırakmadılar. Söyleyecekleri herşeyi söylediler.” dedi.

Viktoria gecenin sonunda jüriden en düşük 2.puanı aldı ve halktan da 5.olarak yarıfinalde elendi.

Elenmesinde en büyük sorumlu olarak genel olarak Verka Serduchka’nın yorumlarının önplanda olduğu söyleniyor.