Voting For The 2015 Barbara Dex Award Has Started

VIENNA, AUSTRIA - MAY 19: Winner stand on stage during the first Semi Final of the Eurovision Song Contest 2015 on May 19, 2015 in Vienna, Austria. The final of the Eurovision Song Contest 2015 will take place on May 23, 2015. (Photo by Nigel Treblin/Getty Images)
 

Voting of The 2015 Barbara Dex Award has started. The award goes to the artist who had the worst dress in contest for every year.

2014 - tile 2

The Barbara Dex Award has been annually awarded by the fan website called “House of Eurovision” since 1997. It is a humorous award which is given to the worst dressed artist every year in the contest. The name of the award was inspired by the Belgian representer in 1993, Barbara Dex, who became last in the 1993 edition of the contest, in which she wore a(n) (awful) dress designed by herself.

You can vote here.


You can read our article about history of Barbara Dex Award.

 

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir