Yılın Favorilerinden Belçika İçin Şarkısının Çalıntı İddiaları

 

Yakın zamanda şarkısını açıklayan Belçika temsilcisi Blanche sahne adıyla tanınan Ellie Delvaux bir anda bahislerde yükselişe geçmiş ve ikinci sıraya yerleşmişti. Birçok fan tarafından beğenilen City Lights adlı şarkısı sosyal medyada bu seneki şarkılar arasında en çok paylaşılanlar arasında yerini aldı.

Şarkının kısa bir sürede popüler olması Blanche’ın şarkısının daha geniş kitleye ulaşmasına yardımcı oldu… Bu birçok sanatçının yaşamak istediği bir duygudur şüphesiz. Ancak bazı durumlarda bu negatif bir ivme de kazandırabiliyor. Zengin müzik bilgisine sahip olan fanların dikkatlerinden kaçmayan bir benzerlik bir anda en çok konuşulan konu oldu. İddialara göre City Lights adlı şarkı, Alexe Gaudreault’a ait olan Éclat adlı şarkıdan intihal sınırlarını aşacak derecede benzerliğe sahip.

Bu yıl karşılaştığımız ilk intihal haberi bu olmadı. Daha önce Kıbrıs ve Almanya için de buna benzer iddialar öne atılmış olsa da EBU’dan buna benzer konularda hiçbir zaman açıklama yapılmıyor. Geçtiğimiz senelerde de gerek kazanan şarkılar gerekse katılımcı diğer şarkılar için intihal iddiaları üzerine hiçbir yaptırım uygulanmamıştır.

Bu seneki diğer iddialardan Kıbrıs için ilgili habere buradan, Almanya için ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

About the author

Adem ÖZLEYEN

Çocukluğumda tanıştığım Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2006 senesinden itibaren her sene soluksuz izliyorum. Bir tutkuya dönüşen bu etkinliği daha yakından takip edebilmek için 2015 senesinden itibaren ESCapeNews ailesinde editör olarak görev alıyorum. İlk Eurovision maceramı ise 2017 senesinde Kiev'de yaşadım. Umarım hem benim için hem de sizler için daha nice Eurovision dolu yıllar olur.

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir