Son yıllarda yarışmada bekleneni veremeyen Yunanistan, hayranlarını bir kez daha hüsrana uğrattı. Etnik bir şarkıyla sahnede olan Yianna Terzi şarkısı çok sevilmesine rağmen bekleneni karşılayamadı ve final dışı kaldı. Peki şarkısı için güzel bir sahne hazırlanamamasının nedeni neydi? İşte bugün Yunan basınında yer alan bazı ayrıntılar bizlere Ramadan Hacı Ahmet tarafından yorumlandı…

Yanna ve delegasyonun istedikleri fikirler, düşündükleri sahne tasarım ve fikirleri söylenenlere göre görevli kanal ERT tarafından kabul edilmemiş başta. Efektlerden tutun, pyro, lazer, Yianna’ya eşlik edebilecek başka dansçı ve şarkıcılara kadar ERT hiçbir fikre sıcak yaklaşmamış. Bütçe konusunda olabildiğince ucuz bir sahneleme yapmaya çalışmış. Yianna’nın sahnede yalnız olmasını ve sadece sahne arkasından arka vokallerin eşlik etmesini istemiş. Ayrıca Portekize geldiklerinde farklı fikirler denemek istemişler ve bu sefer de görevliler yardımcı olmamış. İlgisiz davranmışlar. Ama farklı Yunan kanallarında bu ilgisizliğin hep ERT’in ilgisizliğinden kaynaklandığı söyleniyor. Jüri şovunda da pyro ve fişek efektleri yanlış zamanda patlatılmış ve delegasyon şovun tekrarlanmasını istemiş olsa bile bu reddedilmiş deniyor.

Halk ve Eurovision’u seven kesim ERT’in Yianna’yı harcadığını ve şov için hiç özenmediğini, hatta yetkililerin Yanna’nın moralini negatif yönde etkilediklerini düşünüyorlar. Hatta bu sorunlar daha Mart ayında Yianna’nın çalışmaları sırasında başlamış. Sahneleme hakkında 4 ayrı fikir sunulmuş hepsi reddedilmiş.

Söz yazarlarından Aris Kalimeris de “5. fikrimizi sahneye yansıtmaya çalıştık. Çok basitti. Yianna’nın eli sembolik olarak maviye boyandı. Onun dışında bazı lazer efektleri ve görsel efektler eklemeye çalıştık mesajı seyirciye aktarabilmek için, fakat onlar da ya provalar sırasında; ya da provalardan sonra reddedildi. ERT yardımcı olmadı. 5. fikrimiz gerçekleşti ama çok eksikti. Elenmekten korkuyorduk. Şovla hiç ilgilenilmedi. O kadar çok yol düşünülmüşken, bu sahnelemeyle mesajı aktaramadığımızı düşünüyoruz. Pyrolar bile yanlış zamanlarda patlayıp Yanna’nın dikkatini dağıtıyordu.” diyor.

Yunanistan’ın ekonomik durumu düşünüldüğünde ulusal kanalın olası bir galibiyeti istememesi üzerine söylentilerin haklılık payını yükseltiyor. Peki bu söylentiler sizce doğru mu?