Zlata Ognevich Resigns From Parliament

Artist: Zlata Ognevich Song: Gravity Country: Ukraine
 

29 years old beatiful singer Zlata Ognevich’s song “Gravity” finished 3rd with 213 points in Eurovision Song Contest 2013 in Malmö. After that in 2014 she started her political career via Radical party. Zlata Ognevich was a elected an MP but she has resigned from parliament…She said, session of the parliament on November 10:

“I came to the parliament neither for a deputy’s mandate, nor for any privileges. I came as a citizen who saw a new path for Ukraine. And now I see that when there is no culture, it’s much easier to control and manipulate the people.That’s why under such circumstances I, as a cultural activist, see no use of staying in this parliament, I just see the constant carving-up of political power…”

During her political career in parliament Zlata Ognevich focused on cultural issues and copyright issues.

Her speech:

Zlata Ognevich – “Gravity”

About the author

admin

Sloganımızda da belirttiğimiz gibi klişe habercilikten kaçan bir sürü Eurovision fanı ve Eurovision’la yeni tanışan, bu yüzden de hangi habere inanacağını şaşıran bir sürü insan var. Ve kaçış yeri olma fikri, şu an sizin bu satırları okumanıza sebep oldu.
Türkiye odaklı ancak iki dilde yayın yapmaya hazırlanan bir siteyiz. Umarız takip ederken zevk alacağınız, en doğru ve kesin haberleri size ilk ulaştıran bir site oluruz.

Takımımız bölümünden ekibimizi tanıyabilir, mail adresimizden istediğiniz zaman kontağa geçebilir, kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Türkiye Eurovision piyasasında yeni bir soluk olmak dileğiyle, hepinizi çok seviyoruz!
ESCape Ekibi

Add Comment

Click here to post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir