Sanatçılar provalara başlamadan önce hatta Eurovision’un yapılacağı şehre varmadan evvel birileri onların şarkılarını ve şovlarını onların “kılığında” Eurovision sahnesinde söylemeye başlıyor ve buna: “stand-in rehearsal” deniyor.

Belki çoğumuz yarışmanın büyüsüne kapılarak çoğu şeyin farkında olmuyoruz ama Eurovision demek plan demek, tekrar demek yani prova demek. Televizyon karşısında 2-3 saniye süren gülüp geçtiğimiz esprinin bile provası en az 4-5 kez yapılıyor. Hal böyle olunca 3 dakika süren ülkelerin provalarını siz düşünün. Evet herkesin bildiği gibi Eurovision’dan önceki hafta provalar başlıyor ancak olay sadece iki haftadan ibaret değil.

Sanatçılar provalarına başlamadan önce bile ses ve görüntü sistemlerinin kontrol edilmesi gerekli oluyor ki provalar vaktinde tamamlanabilsin.

Geçtiğimiz yıllarda belki karşınıza stand-in provalarından görüntüler karşınıza çıkmıştır. Eğer karşılaşmadıysanız aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Bu sene aynı örnekleri Ukrayna’dan da izleyeceğiz. Ukrayna Televizyonu bu doğrultuda sahnede olmak isteyen 18-40 yaş arası ses sanatçılarına ve 18-30 yaş arası iyi dansçılara çağrıda bulunmuştu. Yarışmanın seçmeleri için 13 ve 14 Mart tarihlerinde uzman jüriler tarafından tamamlandı. Jüri ekibinde X Factor Ukrayna yaratıcısı Yuri Prystayetstkyy, dansçı Roman Dmitrik ve üçüncü isim olarak bu sene Almanya ve Avusturya’nın sahne performansını da hazırlayacak olan Avusturyalı koreograf Marvin Dietmann bulunuyordu. Bu üç isim seçmelerde başarılı buldukları 22-24 dansçı ve ses sanatçısı seçecekler. Dansçıların ilk provaları bu ayın sonunda başlayacak.